Нелегальна зайнятість – причини і наслідки

  • 329

Фото без опису

Нажаль, сьогодні трапляються випадки, коли роботодавці не укладають з працівниками трудових договорів, тобто використовують "тіньову зайнятість". Зазвичай, метою таких порушень законодавства є намагання "зекономити" на сплаті податків і зборів. Нерідко самі ж працівники, не задумуючись та не усвідомлюючи наслідків, погоджуються на такі умови.

 Проте, опинившись в нелегальному секторі ринку праці, ці люди позбавляють себе соціального і правового захисту.

  Таким працівникам не оплачуються лікарняні та відпустки (грошова компенсація за невикористанні дні відпустки та інші виплати); відсутні доплати за роботу в нічний час, за понаднормову роботу, роботу у святкові дні; за працівника не відраховуються внески до пенсійного фонду та не зараховується страховий стаж; немає гарантії збереження робочого місця на період тимчасової непрацездатності, декретної відпустки, відпустки по догляду за дитиною. Крім того, працівник ризикує без пояснення причини бути звільненим в будь-який момент.

Для того щоб не стати обманутим, а робота приносила тільки позитивний результат, необхідно обов’язково мати той мінімальний багаж знань, що дозволить правильно розцінити правомірність дій роботодавця, і в разі необхідності, вчасно відмовитися від надання своїх послуг, як найманого працівника.

гідно з чинним законодавством, всі взаємовідносини між працівником і роботодавцем регулюються трудовим договором, в якому чітко повинні бути прописані права та обов’язки сторін. Саме цей документ у випадку виникнення будь-яких спорів, дозволить вирішити проблему в правовому полі. Що ж стосується самого документа, то за винятком деяких випадків, він складається лише в письмовій формі.

Працівник для працевлаштування повинен надати до відділу кадрів паспорт, трудову книжку, документ про освіту, документ про стан здоров’я (в тому випадку, якщо це передбачено законом). Після надання перерахованих документів пишеться заява про прийом на роботу. На цій заяві проставляються візи уповноважених посадових осіб і резолюція власника, або керівника.

 Наступним етапом є оформлення наказу, або розпорядження про прийом на роботу. Далі - обов’язкове ознайомлення під розпис працівника з цим наказом і внесення запису до трудової книжки.

Слід зазначити, що перш ніж приступити до виконання своїх обов’язків за укладеним договором, роботодавець зобов’язаний роз’яснити працівникові його права та обов’язки на робочому місці. Ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, провести вступний інструктаж з техніки безпеки і пожежної охорони, надати робоче місце з усіма необхідними засобами для виконання поставлених завдань.

До того ж варто додати, що в обов’язки роботодавця протягом усього терміну трудових відносин входить забезпечення належних умов праці для працівника, зокрема, своєчасну виплату заробітної плати в повному обсязі і у встановлені терміни, надання відпусток і лікарняних тощо.

Фахівці Драбівської районної філії Черкаського ОЦЗ  на постійній основі проводять інформаційно-роз’яснювальну  роботу на інформаційних семінарах з роботодавцями та шукачами роботи щодо підвищення рівня легалізації праці.

   

 Драбівська районна філія

 Черкаського обласного центру зайнятості