Управління фітосанітарної безпеки терміново інформує

  • 297

Висока температура і вологість повітря сприяли розселенню білокрилки на капусті. Ця дрібна комаха, у вигляді білого метелика розміром 1,5-5 мм, що як «хмарка» здіймається вгору,  вражає багато культур: огірки, томати, баклажани, гарбузи, інші овочеві, малину, полуницю, виноград, кімнатні рослини.

Шкідник швидко розмножується і завдає серйозної шкоди рослинам. За сезон, у відкритому грунті, розвивається, як правило, від чотирьох до п'яти поколінь, у закритому грунті  - до дванадцяти поколінь. Розвиток покоління коливається від трьох до шести тижнів. Самка може відкласти до 150 яєць. Личинки відродившись, харчуються соком рослин, виділяючи липку солодку масу. На цукристих виділеннях селяться сажкові гриби, що негативно позначається на фотосинтезі. Листки скручуються, рослини відстають у рості, жовтіють, в’януть і при сильному пошкодженні гинуть.

Для регулювання чисельності білокрилки на овочевих культурах велике значення мають систематичні спостереження. Обприскування рослин треба починати при з’явленні первинних вогнищ шкідника використовуючи інсектициди  в певному чергуванні (білокрилка має здатність вироблення стійкості до отрутохімікатів). Жоден препарат не знищить її відразу.  Необхідно дотримуватись норми витрати препарату і строків останньої обробки до збирання врожаю. 

Згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до  використання в Україні» для обмеження чисельності білокрилки рекомендують біопрепарат  Натургард, в.р, 0,3-1,0 л/га; інсектициди: актару 240 SC,к.с, воліам флексі 300 SC,KC, децис профі 25,WG, децис f -люкс 25 ЕС КЕ, енжіо 247 SC.к.с, конфідор 200  SL, РК, моспілан ВП, конфідор Максі, в.г, актуал, КЕ, апплауд, з.п, актеллік, к.е,  верімарк, к.с,   когінор 200 SL, РК, ампліго, проклейм та інші .

-     в умовах закритого грунту ефективним  є застосування  біологічного методу захисту рослин: паразита енкарзії, хижака макролофуса, грибних біопрепаратів.

Досвідчені дачники рекомендують  у боротьбі з білокрилкою застосовувати скипидар або терпентинову олію  (продукт переробки соснової живиці),  настоянку евкаліпту, м’яти, валеріани, часнику, тютюну. Щоб  виловити  дорослих  особин, можна  застосовувати  клейові  пастки, які можна придбати в спеціалізованому магазині. Вони являють собою жовтий картон, який просочений спеціальним клеєм, безпечним для людей.

          Обробітки пестицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»,  проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години.

Не менше як за дві доби, про час та місце проведення обробітків, необхідно обов`язково попереджувати Голів   ОТГ, старостів сіл і селищ, населення села та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.

При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих  державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.