До уваги жителів багатоквартирних будинків смт Драбів!
Шановні жителі багатоквартирних
будинків смт Драбів!
З метою належного утримання, забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території співвласникам житлового будинку необхідно організуватися та обрати для себе належну форму Управління своїм будинком.
Законодавцем передбачено три форми управління багатоквартирним будинком:
1) співвласники здійснюють управління самостійно шляхом самоорганізації;
2) функції з управління будинком передаються управителю шляхом укладання відповідного договору на підставі типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком;
3)управління будинком здійснюється об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) або асоціацією співвласників багатоквартирних будинків.
1.Самоорганізації співвласників з управління багатоквартирним будинком
1.1 Самоорганізації співвласників багатоквартирного будинку передбачена пунктом 5 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Така форма управління надає можливість співвласникам управляти будинком без створення ОСББ та реєстрації його як юридичної особи. В даному випадку співвласники самостійно можуть утримувати свій будинок, власними силами забезпечуючи його схоронність та здійснювати утримання прибудинкової території, проводити поточні та капітальні ремонти.
1.2 Прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком співвласниками та процедурні питання проведення зборів врегульовані ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
1.3 Слід звернути увагу, що при такій формі управління співвласники як споживачі комунальних послуг укладають договори на постачання комунальних послуг з їх постачальниками у відповідних сферах, зокрема – щодо послуг з централізованого водопостачання/ водовідведення, з постачання та розподілу природного газу, з постачання теплової енергії, з постачання та розподілу електричної енергії.
1.4 При даній формі управління є необхідність визначення особи, яка буде діяти від імені всіх співвласників та закріпити протоколом загальних зборів співвласників будинку обсяг її повноважень.
2. Порядок залучення управителя для надання послуг з управління багатоквартирним будинком
2.1 Така форма управління передбачає наступне: за рішенням співвласників управління багатоквартирним будинком може бути передано управителю, зокрема управляючій компанії або фізичні особі – підприємцю.
2.2 Слід зазначити, що умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 5 вересня 2018 р. № 712
2.3 Управитель обов’язково повинен виконувати роботи (надавати послуги) визначені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 190 від 27.07.2018 року.
- 2.4 Договір складається на основі Типового договору.
2.5 Рішення про залучення управителя приймається загальними зборами.
2.6 Співвласники сплачують кошти на рахунок управителя.
2.7 Управитель відповідальний перед співвласниками.
2.8 Ціна послуги з управління встановлюється договором управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором управління. Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід’ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
- 2.9 Винагорода управителя визначається за згодою сторін.
- 2.10 Управитель щороку звітує перед співвласниками про виконання кошторису та подає їм на погодження новий кошторис. Однак це має відбуватися у порядку, визначеному договором про надання послуги з управління.
- 2.11 Слід звернути увагу, з метою приведення у відповідність до типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 5 вересня 2018 р. №712, керуючись статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради наділений повноваженнями щодо затвердження форми договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, на підставі типового договору. Також, слід врахувати, що відповідно до ч. 4 ст. 184 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.Отже, умови типового договору, що набули юридично обов`язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов`язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд, окрім випадку, коли такий відступ пов`язаний з конкретизацією умов договору, що кореспондується з положеннями п. 4 ч. 4 ст. 179 ГК України.
3.Управління багатоквартирним будинком шляхом створення ОСББ або асоціації ОСББ
Така форма управління передбачає створення та реєстрацію ОСББ як юридичної особи. В цьому випадку співвласники здійснюють управління через свої органи управління, зокрема: загальні збори, правління ОСББ і ревізійну комісію. У такому разі ОСББ, в особі свого правління, укладає договори на виконання робіт чи надання послуг з іншими фізичними чи юридичними особами для забезпечення утримання свого житлового будинку та його прибудинкової території. Також ОСББ може існувати як самостійно та здійснювати управління будинком, так і паралельно залучити управителя. Так, ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції – об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Особливості укладання між ОСББ як юридичною особою та управителем договору про надання окремих послуг:
- Управитель надає тільки ті послуги, які замовлені правлінням ОСББ.
- Договір укладається в простій письмовій формі на умовах, погоджених сторонами.
- Рішення про укладання договору приймається Загальними зборами або правлінням ОСББ на підставі кошторису, затвердженого Загальними зборами.
- Співвласники сплачують кошти на рахунок ОСББ, а ОСББ за актами виконаних робіт оплачує послуги з управління.
- Управитель відповідальний перед правлінням ОСББ.
- Ціна послуги з управління встановлюється договором управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором управління. Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід’ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
- Винагорода управителя визначається за згодою сторін.
Закликаємо співгромадян з розумінням ставитись до роз’яснень та вчинити дії щодо належного управління спільною власністю.
Т