18 травня - День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

  • 214

 Фото без опису

18 травня – це 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом. Цього дня, 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВД зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944-му з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.

Через насильницьку депортацію понад 190 тисяч кримських татар втратили дім, батьківщину, рідних, а багато хто – і життя. У 2015 році Верховна Рада України визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського  народу, під час якого здійснювалися умисні вбивства, заподіювалися серйозні тілесні ушкодження, навмисно створювалися життєві умови, направлені на фізичне знищення кримських татар. У Канаді, Латвії, Литві також визнали ці дії геноцидом кримськотатарського народу. Україна працює над подальшим визнанням геноциду іншими країнами. Комуністичний режим СРСР і згодом Росія десятиріччями цілеспрямовано поширювали міф про кримських татар як зрадників.

Після незаконної анексії Криму в 2014 році російська влада продовжує дискредитацію та утиски кримських татар, що залишилися на півострові.  

Через 80 років після депортації РФ продовжує тоталітарні, радянські за характером, імперські за духом традиції поневолення, здійснюючи комплексні та системні репресії кримських татар, незгодних із окупацією Кримського півострова, які наближають звільнення Криму. РФ принесла в Крим політично мотивовані переслідування, насильницькі зникнення, вбивства, позбавлення свободи слова та віросповідання, мілітаризацію дитинства, продовжує тоталітарні традиції репресій кримських татар. Поки адекватно не оцінено злочини проти людяності, геноцид кримських татар – завжди є загроза повторення страшної практики знищення національних спільнот, що й здійснює сьогодні країна-окупантка.

Вже з початком гібридної агресії Російської Федерації проти України в 2014 році кримські татари пішли зі зброєю в руках проти ворога, стали волонтерами. Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу разом із усією країною виступив на захист нашої держави.

28 лютого 2022 року «Заява Меджлісу кримськотатарського народу» за підписом голови Меджлісу Рефата Чубарова закликала всіх військовозобов'язаних кримських татар ініціативно вступати до лав територіальної оборони за місцем свого проживання або фактичного перебування, докласти всіх зусиль на захист України на всіх фронтах і напрямах діяльності. Меджліс закликав визнати Російську Федерацію – державою-терористом, а її військово-політичне керівництво – міжнародними злочинцями.

Цю заяву було почуто, кримські татари воюють в лавах Збройних Сил України, територіальної оборони, роблять вагомий внесок у тилу та на міжнародній арені задля перемоги. Так, кримчанин Іслям у складі однієї з бригад ЗСУ взяв участь в обороні Чернігова.

Пам’ятаємо! Разом переможемо!

 

                     За матеріалами Українського інституту національної пам’яті