14 червня - Всесвітній день донора крові
14 червня у світі відзначають День донора. Всесвітній день донора заснували ВООЗ і Червоний Хрест у день народження Карла Ландштейнера - австрійського лікаря, який відкрив групи крові.
Повномасштабне вторгнення російської армії в Україну докорінно змінило все наше життя. Незважаючи на всі жахіття, ми демонструємо справжні дива єдності, хоробрості, незламності. Наші захисники дивують увесь світ своїм завзяттям та бойовою майстерністю. Війна — жахіття з безліччу жертв та поранених. Оперативний збір донорської крові — життєво необхідна можливість тилу врятувати якомога більше постраждалих.
Щодня до лікарень прибувають нові поранені бійці та цивільні, яким ми можемо допомогти, здавши кров, котра рятує життя. Потреба в донорській крові лишатиметься стабільно високою аж до перемоги, і ми можемо зробити свій вклад у цю перемогу. Донорської крові потребують і цивільні, які постраждали від воєнних дій. Війна не скасувала і планових ургентних операції, онкологічних захворювань, ускладнених пологів.
Донорська кров, її компоненти і препарати вкрай необхідні:
пологовим будинкам — для компенсації крововтрат породіль під час складних пологів;
військовим шпиталям — кров постійно потрібна хлопцям і дівчатам, які захищають нас;
хірургічним відділенням — переливання компонентів крові є невід’ємною складовою хірургічних операцій;
опіковим центрам — потрібні постійні трансфузії плазми як основної рідини, що допомагає відновитися після опіків різного ступеня;
онкологічним відділенням — дитина, яка лікується від онкозахворювання, потребує близько 40 донорів протягом всього лікування.
Кров та її компоненти потрібні:
пацієнтам, які мають захворювання крові (анемія, гемофілія та інші);
людям із хронічними недугами, для яких компоненти крові є життєво необхідними;
жертвам серйозних аварій, нещасних випадків, стихійних лих тощо.
Кому можна і не можна здавати кров
Не кожна людина може пожертвувати кров. Для цього потрібно відповідати кільком критеріям. Перед тим, як стати донором крові, потрібно здати аналізи в центрі крові та чесно відповісти на запитання анкети.
Всі правила щодо того, кому можна, а кому не можна здавати кров для донорства, регламентовані Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Деякі клініки можуть висувати власні вимоги, але їх можна оскаржити.
Основні вимоги для донорства крові такі:
Вік. Донором можна стати у віці від 18 до 65 років. За словами Крапівнер, на розсуд медичного фахівця, за хорошого стану здоров'я кров можуть взяти з 16 і після 65 років.
Вага - не менше 50 кілограмів.
Нормальний кров'яний тиск.
Результат аналізів. Перед забором крові потенційному донору безкоштовно проводять аналіз. Важливими є хороші запаси заліза, вітаміну В12. Експертка вказує, що в жінок гемоглобін має становити щонайменше 120, у чоловіків - щонайменше 130.
В день донації важливо мати гарне загальне самопочуття, людина також має бути повністю здоровою після всіх захворювань, приміром, вірусних інфекцій, ангіни або герпесу на губі.
Бути донором – почесна і благородна справа! Робити добро легко!
Пам’ятайте: лише півлітра донорської крові може врятувати життя трьох пацієнтів! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лих.