ПРИБЕРЕЖНІ ЗАХИСНІ СМУГИ

  • 63

Жмеринська районна рада | Що таке прибережні захисні смуги, та їх можливе  використання

ПРИБЕРЕЖНІ ЗАХИСНІ СМУГИ

Драбівська громада не може похвалитися  потужною, розгалуженою мережею водних об’єктів. До водної мережі громади входять малі річки: Золотоношка - протяжністю 18,6 км в межах громади,  Чумгак - протяжністю 15,5 км в межах громади,  Ковраєць - протяжністю 13,3 км в межах громади,  Кропивна - протяжністю 4,0 км в межах громади.

Крім того, на території Драбівської територіальної громади обліковуються 30 штучних водних об’єктів – ставки, частина з яких заболочені або пересохлі. А тому, особливу увагу потрібно приділяти збереженню прибережних захисних смуг.

У Водному кодексі України зазначено, що з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період):

для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів;

для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів (ст. 60 Земельного кодексу України, ст.88 Водного кодексу України).

Що заборонено робити у прибережних смугах:

розорювання земель, зберігання та застосування пестицидів і добрив, випалювання сухої рослинності або її залишків;

влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, кладовищ, скотомогильників, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, полів фільтрації;     

влаштування літніх таборів для худоби: будівництво будь-яких споруд;  миття та обслуговування транспортних засобів і техніки (ст. 61 Земельного кодексу України, ст.89 Водного кодексу України).

Розорювання та засмічення прибережних захисних смуг водойм неприпустиме, адже наслідки від цього вкрай негативні:

річки, ставки замулюються ґрунтом, який змивається з полів дощовими водами, а з ними до водойм потрапляють гербіциди та добрива;

скорочуються русла малих річок, зникають безіменні потічки.

Важливо звернути увагу на те, що прибережні захисні смуги є надзвичайно цінними заплавними екосистемами, що використовуються водно-болотними птахами і тваринами як екологічні коридори (шляхи міграції) та є місцем постійного їх проживання. Негативні зміни у цих екосистем, створюють некомфортні умови для проживання і харчування птахів та тварин.

Відповідальність

Визначення складу екологічних правопорушень і злочинів, порядок притягнення винних до адміністративної та кримінальної відповідальності за їх вчинення встановлюються Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України.

Відповідно до статті 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.