Як отримати статус учасника бойових дій (УБД) добровольцям?
Особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів мають право на встановлення статусу учасника бойових дій.
Зазначеним особам статус учасника бойових дій встановлюється відповідно до пункту 25 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворена Міністерством у справах ветеранів.
Для встановлення відповідного статусу необхідно до ЦНАПу подати такі документи:
- Заява (додаток 8 до Порядку № 413)
- Фото 3х4 см, кольорове, матове
- Якщо заяву подає законний представник або уповноважена особа - нотаріально завірений документ, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти інтереси іншої особи.
- Якщо заявник ВПО - довідка ВПО (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи). Її видає структурний підрозділ соціального захисту за місцем тимчасового проживання.
- Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (додаток 6 Порядку № 413). Її видає командир (начальник) підрозділу, у взаємодії з якими особа сама або у складі добровольчого формування брала участь.
Замість довідки можна подати свідчення (заяву) не менше 3 осіб про період безпосередньої участі в здійсненні заходів для оборони України. Серед них обов’язково має бути командир підрозділу або добровольчого формування.
Якщо особа отримала поранення, контузію, каліцтво і ці ушкодження унеможливили подальше виконання нею завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та самокалічення), можна подати свідчення (заяву) не менше 2 осіб про період безпосередньої участі особи у здійсненні заходів для оборони України та медичні документи, що підтверджують отримання поранення, контузії, каліцтва під час безпосередньої участі у здійсненні таких заходів.
Водночас згідно із Законом України “Про безоплатну правничу допомогу” особи, які звертаються для отримання статусу, мають право на безоплатні правничі послуги щодо здійснення представництва їх інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру, з питань, що пов’язані з отриманням такого статусу.
Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб Ганна БАЛАГУРЧИК