Добірка податкових новин
Єдиний податок та ЄВ для ФОП під час воєнного стану
17 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120–IX від 15 березня 2022 року («Закон 2120»). Закон 2120 вносить суттєві зміни до правил оподаткування в Україні у зв’язку з воєнним станом.
Зміни, внесені Законом №2120 стосовно платників єдиного податку, залежать від групи, до якої належить «єдинник».
Для ФОП 1 або 2 групи тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлені спеціальні правила:
- такі платники мають право не сплачувати єдиний податок;
- декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.
Це право не сплачувати єдиний податок, а не звільнення від оподаткування. Тому, якщо платник має можливість і бажання підтримати фінансову стабільність територіальної громади та держави у період воєнного стану, він так само може заплатити єдиний податок і відобразити таку сплату у декларації.
Також, ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року.
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Ще одне звільнення від сплати ЄСВ встановлене для «єдинників» 2 та 3 груп, яким дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за працівників (щоб ті не втрачали страховий стаж) з коштів держбюджету.
Тобто під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента №69/2022, роботодавці – платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування – фізичні особи – підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.
Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких ці наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.
Увага! Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, роботодавець розраховує та відображає у звітності суму ЄСВ за найманих працівників, у розмірах, передбачених ч. 5 і 14 ст. 8 Закону про ЄСВ.
Тобто у зведеній зарплатній звітності (податковому розрахунку) таких працівників обов’язково треба відобразити. Для розрахунку використовуються дані звітності щодо найманих працівників щодо суми нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, суми нарахованого єдиного внеску, суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників.
На підставі розрахунку, зробленого роботодавцями, ДПСУ формуватиме бюджетні запити на отримання коштів на покриття сум несплаченого роботодавцями єдиного внеску.
Зміни до форми Заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв
Головне управління ДПС у Черкаської області повідомляє, що Наказом Міністерства фінансів України від 18.02.2022 № 84 (зарєстрований в Мінюсті 07.03.2022 за № 299/37635) внесені зміни до форми Заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 15 лютого 2021 року № 102.
Таблицю форми Заявки-розрахунку після графи 11 доповнено новою графою 12 "Інша інформація (виробники та імпортери алкогольних напоїв зазначають власну назву підакцизного товару з додатковою інформацією щодо характеристик (за наявності) та його фото".
У примітках уточнено, що інформація є необов'язковою та зазначається виробниками/імпортерами алкогольних напоїв за їх бажанням.
Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 25.03.2022 року.
Платниками податків Черкащини за I квартал 2022 року
бюджетів усіх рівнів сплачено 4 млрд гривень зборів та платежів
Як повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Юрій Байбуз, платниками Черкаської області за січень-березень 2022 року до бюджетів усіх рівнів сплачено 4 млрд грн податків, зборів та платежів. Порівняно з аналогічним періодом минулого року до бюджетів спрямовано на на 306 млн грн, або на 8,2 відс. більше податків, зборів та платежів.
До державного бюджету України сплачено 1,8 млрд грн, що на 129,1 млн грн, або на 7,5 відс. більше порівняно з показником за відповідний період минулого року.
Місцеві бюджети Черкаської області отримали 2,2 млрд грн, що на 209,8 млн грн, або на 10,5 відс. більше податків, зборів та платежів.
Також перераховані і спрямовані на забезпечення пенсійного страхування та виконання державних соціальних виплат майже 1,7 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Порівняно з показником за відповідний період 2021 року внеску перераховано на 213,1 млн грн, або на 14,7 відс. більше порівняно з показником за відповідний період минулого року.
Байбуз висловив подяку всім платникам податків за вклад в перемогу України та активну громадянську позицію!
Процедура переходу на єдиний податок за ставкою 2%
та термінів подання заяви
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотків доходу суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за вибором у паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотримання вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та « Про електронні довірчі послуги».
Суб’єкт господарювання, у разі не можливості подання заяви до контролюючого органу за місцем податкового обліку, може подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування у паперовій формі до будь-якого найближчого контролюючого органу.
Також суб’єкт господарювання має можливість подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки через Електронний кабінет.
Для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання термін для подання заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.
Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2 відсотки доходу, змінено граничні терміни для подання заяви.
Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки:
- з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
- з наступного робочого дня після подання заяви − у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.
Чи буде анульовано реєстрацію платника ПДВ на період дії особливого податкового режиму (єдиний податок третьої групи за ставкою 2%)?
Суб’єктам господарювання, які оберуть третю групу єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу, на час переходу на спрощену систему оподаткування перебуватимуть у статусі платника ПДВ, реєстрація платника ПДВ не анулюється, а є призупиненою на період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.
Оскільки у суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу відсутні об’єкти оподаткування податком на додану вартість та з врахуванням пунктів 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) і 49.2 розділу ІІ Кодексу у такого суб’єкта господарювання відсутній обов’язок щодо нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій з ввезення та з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та які здійснені в період перебування на такій спрощеній системі оподаткування.
Платники ПДВ позбавляються права на складання податкових накладних та розрахунків коригування до них за операціями, що здійснені в період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.
ОСОБЛИВОСТІ ОБРАННЯ АБО ПЕРЕХОДУ НА СПРОЩЕНУ СИСТЕМУ ОПОДАТКУВАННЯ