Добірка податкових новин

  • 275

Фото без описуАлгоритм розрахунку податкової знижки в зв’язку з переобладнанням транспортного засобу

           Відповідно до п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених ПКУ.

Порядок застосування податкової знижки передбачений ст. 166 ПКУ.
          Згідно з п.п. 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, або у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
           При цьому, п.п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ, зокрема передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.
          Відповідно до п. 164.6 ст. 164 ПКУ під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Враховуючи викладене, алгоритм розразунку податкової знижки в зв’язку з переобладнанням транспортного засобу розраховується наступним чином: визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності. При цьому інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманих страхових внесків та податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;

на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат, яку дозволяється включити до податкової знижки;

розраховується сума податку на доходи фізичних осіб на яку зменшуються податкові зобов’язані у зв’язку з використанням права на податкову знижку шляхом різниці між базою оподаткування та понесеними платником податку витратами в зв’язку з переобладнанням транспортного засобу, помноженої на ставку податку;

здійснюється порівняння розрахункової суми податку із сумою податку, фактично утриманого із заробітної плати за рік.

У разі, якщо сума податку, утриманого із заробітної плати перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платнику податку. При цьому, відповідно до п. 179.8 ст. 179 ПКУ сума, що має бути повернута зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи протягом 60 календарних днів після надходження такої декларації.

 

Закон України №2142: зміни щодо сплати податку на нерухомість

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 24 березня 2022 року №2142-ІХ «Про внесення змін до Податковою кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме, доповнено новим п. п. 69.22.

Так, відповідно до вищезазначеного пункту, тимчасово положення ст. 266 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:

- за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією росії проти України;

- за період з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією росії проти України;

- тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії. При цьому платники податку – юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку – фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов’язання за період з 01 січня по 01 березня 2022 року.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок визнання об’єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв’язку з військовою агресією росії проти України також визначає Кабінет Міністрів України.

 

Особливості подання громадянами податкової декларації про майновий стан і доходи в зв’язку із запровадженням воєнного стану

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 на всій території України запроваджено воєнний стан.

Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі – Закон № 2142) внесено зміни до п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

Так, п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, то платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.

З урахуванням зазначеного, та з метою забезпечення можливості платникам податків до 01.05.2022 виконати вимоги ПКУ задекларувати свої доходи, визначити та сплатити податкові зобов’язання, повідомляємо, що для громадян, які не мають можливості своєчасно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи граничний термін подання звітності відтерміновується до строку, встановленого Законом № 2142.

 

Платниками податків  Черкащини (юридичними особами) за I квартал 2022 року сплачено 220,2 млн гривень  місцевих податків і зборів

За інформацією в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Юрія Байбуза протягом січня-березня 2022 року до місцевих бюджетів Черкаської області юридичними особами сплачено 220,2 млн грн місцевих податків і зборів.

   Із загальної суми  надходжень 183,2 млн грн – це плата за землю, 35,4 млн грн – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 0,9 млн грн – місцеві збори та 0,7 млн грн – транспортний податок.

Найбільше, а саме - 21,9 відс. від загальної суми надходжень, перерахували до бюджету суб'єкти господарювання міста Черкаси  – 48,2 млн гривень.

 

Платниками податків Черкащини за I квартал 2022 року сплачено  32,6 млн гривень рентної плати

Як повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Юрій Байбуз, платниками податків Черкащини за 3 місяці 2022 року до бюджетів всіх рівнів Черкаської області сплачено 32,6 млн грн рентної плати за користування природними ресурсами.

Зокрема, до державного бюджету за 3 місяці поточного року сплачено 13,3 млн грн рентної плати. Найбільшу частку у надходженнях від рентної плати до державного бюджету складає рентна плата за спеціальне використання води – 6,9 млн гривень (51,9 відс.).

Також, до державного бюджету сплачено 1,8 млн грн рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, 4,5 млн грн рентної плати за користування надрами та 0,1 млн грн рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

В свою чергу, до місцевих бюджетів за 3 місяці 2022 року сплачено     19,3 млн грн рентної плати, у тому числі: 10,5 млн грн рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, 6,9 млн грн рентної плати за спеціальне використання води та 1,9 млн грн рентної плати за користування надрами.

 

Платниками податків Черкащини у березні 2022 року сплачено 289,3 млн гривень податку на додану вартість

Як повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Юрій Байбуз, платниками податків Черкаської області у лютому 2022 року задекларовано до сплати 243,6 млн грн податку на додану вартість.

При цьому, за рахунок добровільної сплати ПДВ платниками до бюджету, збір збільшився на 45,7 млн грн до задекларованих сум та склав 289,3 млн грн, що у порівнянні з аналогічним періодом минулого року більше на 7,9 млн  гривень.

 

Сплата єдиного податку за ставкою 2 відсотки буде враховуватись в розрахунок МПЗ?

 

Відповідно до пункту 2971.4 статті 2971 Кодексу для платника єдиного податку третьої групи (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, становить менше 75 відсотків, різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів обчислюється шляхом віднімання від загального мінімального податкового зобов'язання загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, зокрема, відноситься єдиний податок, сплачений платником єдиного податку третьої групи у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

 

Сплата податків і зборів до бюджету -  найкращий прояв патріотизму!

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу, що держава потурбувалася про платників.

Зокрема, в умовах запровадження воєнного стану в Україні відбулись кардинальні зміни щодо сплати єдиного податку, зменшення ПДВ та акцизу на пальне, запроваджені податкові стимули для великого бізнесу та благодійності, не застосовуються штрафні санкції у випадку відсутності можливості своєчасно сплатити податки та збори до бюджету.

Проте нагадуємо, що внесок кожного є вагомою складовою для пришвидшення перемоги над ворогом.

Відновлення економічної діяльності на тих територіях країни, де не ведуться бойові дії або є звільненими - є надзвичайно важливим не тільки з міркувань повернення до нормального життя, а й для наповнення державного та місцевих бюджетів України надходженнями, що вкрай важливі для захисту нашої країни.

Тож, дякуємо всім суб’єктам господарювання, які попри воєнний стан, не утворюють борги, а продовжують виконувати свій податковий обов’язок. Разом ми непереможна сила!

*Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «Електронний кабінет» (https://cabinet.tax.gov.ua/login ) та за номерами телефонів (https://ck.tax.gov.ua/anonsi-ark/29749.html).

 

Чи можна при переході на єдиний податок за ставкою 2% здійснювати негрошові розрахунки, наприклад, залік зустрічних однорідних вимог?

Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку, який визначений статтею 292 Кодексу, розповсюджується на суб’єктів господарювання, які зареєструються платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу.

Так, доходом платників єдиного податку (фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб) є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292.3 Кодексу.

При цьому, відповідно до пункту 291.6 статі 291 Кодексу платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Враховуючи зазначене, платники єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу не мають права здійснювати розрахунки у негрошовій формі, у тому числі залік зустрічних однорідних вимог, бартерні операції, тощо.

 

Щодо сплати акцизного податку

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує про необхідність своєчасно подбати про сплату акцизного податку (далі – податок) до бюджету.

Відповідно до п.222.3 статті 222 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) сплата податку при реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, та сплата податку з вироблених в Україні підакцизних товарів здійснюється наступним чином.

 Суми податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації за місячний податковий період.

Відповідно до п.п. 222.1.2 п.222.1 ст. 222 ПКУ суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Суми податку з рідин, що використовуються в електронних сигаретах, сплачуються виробниками таких рідин до бюджету протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання марок акцизного податку.

Так, відповідно до Закону України від 24.03.2022  №2142 – IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану»  у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після скасування або припинення воєнного стану в Україні. Норма Закону діє і на дотримання термінів сплати, та подання звітності акцизного податку також.

Підкреслимо, що це стосується саме тих платників, які не можуть виконувати свої обов’язки.

Нагадуємо, що тимчасово, на період до припинення, або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд XX ПКУ.

 

Як буде формуватись декларація по податку на прибуток річна та враховуватись витрати, якщо на єдиному податку за ставкою 2% лише 2 квартали?

Для платників єдиного податку, які переходять на загальну систему оподаткування в середині року, звітним податковим періодом є календарний рік (як для новостворених), який для них починається з дати переходу на загальну систему та закінчується 31 грудня такого року.

Отже при декларуванні податку на прибуток за 2022 ріку у разі переходу на загальну систему оподаткування наприклад з IV кварталу 2022 року, фінансовий результат до оподаткування визначається за правилами бухгалтерського обліку за IV квартал 2022 року.

При цьому, фінансовий результат до оподаткування податкового звітного періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари роботи, послуги, відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування (пункту 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) незалежно від того, чи застосовує платник податку на прибуток коригувальні різниці чи ні.

 

Якщо є операції по яких отримано аванс з ПДВ, а завершення таких операцій буде після переходу на єдиний податок за ставкою 2% і зворотне

  При визначенні податкових зобов’язань з податку на додану вартість діє правило «першої події». Тому, якщо за товари (послуги) отримано аванс в період перебування на загальній системі оподаткування, то така операція  підлягає оподаткуванню податком на додану вартість в період її здійснення (отримання авансу) в загальному порядку.

 У випадку, якщо аванс за товари/послуги отримано в період застосування спрощеної системи оподаткування, а фактичне відвантаження товару буде здійснюватися після переходу на загальну систему, то податкові зобов’язання з ПДВ в даному випадку нараховуватись не будуть, оскільки перша подія припадає на період, коли платник застосовував спрощену систему оподаткування.

 

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису