Про реформу деінституціалізації

У 2017 році Урядом України розпочато реформу деінституціалізації (далі – ДІ реформа).

Національна стратегія реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року № 526р.

Деінституціалізація –повний процес планування реорганізації зі скороченням і/або закриттям закладів інтернатного типу, створення різноманітних інших послуг догляду за дитиною, які регулюються законом і стандартами, орієнтованими на результат.

Деінституціалізація базується на таких принципах:

-    Сім’я є найкращим середовищем для виховання та розвитку дитини.

- Збереження сім’ї для дитини є головною умовою забезпечення її благополуччя та найкращих інтересів.

-  Жодна дитина не повинна залишитись без уваги. Потреби, думка та інтереси кожної дитини мають бути враховані.

В ході ДІ реформи:

- забезпечується динамічний розвиток і доступність послуг на рівні територіальної громади для дітей та сімей з дітьми, що сприятиме поетапній ліквідації інтернатних закладів;

- вивільнені кошти спрямовуються на створення нових і розвиток існуючих послуг у громадах;

- інституції перепрофільовуються в центри надання спеціалізованих послуг, заклади освіти та інші, які  сприятимуть забезпеченню потреб мешканців громади.

Реформа розрахована на 10 років і передбачає, що за цей час кількість дітей в інтернатах зменшиться на 90%, а у кожній громаді з’являться доступні та якісні послуги для підтримки сімей з дітьми відповідно до їх індивідуальних потреб.