Послуга патронату над дитиною у запитаннях і відповідях
ЩО ТАКЕ ПАТРОНАТ?
Патронат над дитиною - це послуга «з тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин».
«Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.
У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити. Загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.»
Одночасно до сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.
Сімейний кодекс України, ст. 252
ХТО ПОТРЕБУЄ ПОСЛУГИ ПАТРОНАТУ?
Послугу патронату орієнтована на ДІТЕЙ, які потрапили в складні життєві обставини та, за різних причин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї (родині) або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.
Зокрема це можуть бути:
- новонароджені діти, від яких відмовились батьки в пологовому будинку/медичному закладі;
- підкинуті, безпритульні діти;
- діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
- діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
- діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті;
- діти, батьки/законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших складних життєвих обставин, які впливають на їх спроможність піклуватися про дітей;
- інші випадки, в яких не можливо забезпечити належний догляд та виховання дитини в безпечному сімейному середовищі.
ЯК ДИТИНА ВЛАШТОВУЄТЬСЯ В ПАТРОНАТ?
- за згодою її батьків/законних представників;
- за письмової заяви:
- дитини, у разі, коли вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити;
- батьків про тимчасові обставини, які перешкоджають спільному проживанню;
- без згоди її батьків/законних представників за наявності:
- рішення про негайне відібрання дитини;
- акту про покинуту чи знайдену дитину, дитину, яку батьки відмовилися забрати з пологового будинку, іншого медичного закладу;
- у разі відсутності відомостей про місце перебування батьків/законних представників;
- за наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини що підтверджено актом проведення оцінки рівня безпеки дитини.
ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ?
Патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою та на договірній основі здійснює догляд, виховання, забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги патронату, допомагає дитині та її сім’ї у подоланні складних життєвих обставин.
Патронатний вихователь є тією особою, яка є безпосередньо відповідальною за життя та здоров’я влаштованої дитини, а також за якість надання послуги.
ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ…
допоможе дитині подолати стрес, зумовлений відсутністю чи втратою прихильності у біологічній сім’ї створить позитивний емоційний контакт із дитиною, правильно реагуватиме на її потреби представлятиме інтереси дитини перед іншими фахівцями соціальної сфери стане посередником між дитиною та її біологічними батьками / особами, які їх заміняють чи усиновителями / прийомними батьками.
ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНІ:
особистий простір для проживання, відпочинку та розвитку;
одяг відповідно до віку, сезону та статі;
харчування, яке враховує потреби дитини та її смаки, а також:
- організувати процес та створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку,
- співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування,
- забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною,
- сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, якщо це відповідає інтересам дитини та не порушує її права.
ЩО ГАРАНТУЄ ДЕРЖАВА?
- Соціальну допомогу на утримання влаштованої під патронат дитини обсягом 2,5 прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку на місяць (3,5 прожиткові мінімуми при влаштуванні дитини з інвалідністю);
- Грошове забезпечення за надану послугу в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
- Сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Всі хто виявив зацікавленість патронатом звертайтесь до служби у справах дітей Драбівської селищної ради за адресою: смт Драбів, вул. Центральна, 69, каб. 409, тел. 30 6 44.